sobota, 3 stycznia 2015

OSTATNIO OBEJRZANE: grudzień 2014

 photo p_Ashes_zpse1d98657.jpg

ASHES

*w telegraficznym skrócie*

W poszukiwaniu swojego ojca, James trafia do zamkniętego zakładu gdzie odnajduje trapionego Alzheimerem starca...

+moje wrażenia+

W tym filmie nic nie jest tym, czym wydaje się z początku i opisanie jego fabuły równoznaczne jest ze spoilerowaniem. Ashes to bardzo brytyjski film, ukazujący poniekąd tamtejszy półświatek, ale przede wszystkim jest to film drogi. Obserwujemy relacje syna z chorym ojcem, który targany bolesnymi wspomnieniami, żyje we własnym świecie.
Dla fanów Ray'a Winstone'a będzie sporym zaskoczeniem zobaczenie aktora słynącego do tej pory z ról twardzieli, w roli obsikanego, bełkoczącego, brudnego starca. Niestety widać w filmie mały budżet, który nań wyłożono i tylko dzięki wprawnym aktorom, film nie popadł w klimat telewizyjnych dokumentów.
Przyznam się, że uroniłam łezkę na koniec.

6/10

[film obejrzany po raz pierwszy]

 photo p_BehindTheCandelabra_zps0ded2521.jpg

BEHIND THE CANDELABRA

*w telegraficznym skrócie*

Wirtuoz pianina widziany oczami jednego ze swoich kochanków...

+moje wrażenia+

Ten film zaliczam do tzw. samograja. Ogląda się go ze względu na aktorów, którzy wypełniają przestrzeń spowodowaną nieobecnością scenariusza i reżysera ;) Wiem, jestem brutalna, ale mimo to film bardzo mi się spodobał, właśnie ze względu na aktorów. Michael Douglas od lat nie zagrał w niczym sensownym, a Matt Damon po raz kolejny pokazał, że jeśli chodzi o metamorfozy, to śmiało może stawać w szranki z Tom'em Hanks'em (i specjalnie nie musi sobie doklejać nosa czy drastycznie chudnąć by przekonująco wcielić się w rolę). Ponadto w filmie ledwo można rozpoznać Scott'a Bakulę, a epizod Rob'a Lowe'a jako chirurga plastycznego, rozbawił mnie do łez. Olbrzymi ładunek humorystyczny zawarty w tym filmie być może nie był do końca zamierzony (ogląda się to to jak Dynastię), ale z drugiej strony jak można na poważnie podchodzić do biografii faceta, który wyglądał tak:


Oprócz obsady brawa należą się scenografom oraz kostiumologom, którzy z wielką pieczołowitością postarali się odwzorować bogate stroje oraz wnętrza, w których przebywał Liberace.
Gorąco polecam.

8/10

[film obejrzany po raz pierwszy]

 photo p_Interstellar_zps84c37501.jpg

INTERSTELLAR

*w telegraficznym skrócie*

Grupa badaczy wyrusza w podróż przez tunel czasoprzestrzenny w poszukiwaniu ratunku dla Ziemi...

+moje wrażenia+

Cóż, wielkim zawodem film ten dla mnie nie był, bo przypuszczałam, że może okazać się nie wypałem (zwłaszcza gdy wszyscy pieją z zachwytu i wręcz sikają po nogach z ekscytacji). Obsadę tego filmu co najwyżej toleruję, ale każde z osobna, więc gdy mam kumulację drewna na ekranie przerażającą bardziej niż puszcze Fangoru, to sorry, ale mój obiektywizm bierze L4. Chciałam, żeby Nolan zwalił mnie z nóg jak to robił niegdyś Mike Tyson, naprawdę tego chciałam. Niestety nie padam na kolana i jest to dla mnie obraz jedynie dobry (oceną prawdziwą powinno być 6.5/10), solidnie wykonany, przyzwoicie zagrany, miejscami oszałamiający wizualnie, ale pozostawiający niebywały niedosyt i rozczarowanie.
W filmie są 2 sceny, które spowodowały, że filmu nie oceniam gorzej:
1. Wejście w tunel czasoprzestrzenny: cudo.
2. Cooper oglądający filmy przesyłane przez syna.

Na dodatek Matt Damon jako hibernatus ;)
Aczkolwiek film zabiły takie pierdoły jak ów najgenialniejszy z genialnych kapitan usiłujący otworzyć niezabezpieczony właz do statku, co skutkowało KA-BUM w przestrzeni kosmicznej. Lub jeden naukowiec tłumaczący drugiemu (lol, pilotowi w dodatku, który po wypadku nie ma traumy i puszczają go w kosmos, ale ok) na kartce papieru czym jest "wormhole"...
No i samo przesłanie filmu... że miłość pokonuje granice czasu i przestrzeni... SRSLY? Oczekiwałam niedopowiedzeń, jakiejś metafizyki, a tu, reżyser potraktował mnie, widza, jak debila.
Więc tak, trochę się zawiodłam.

6/10

[film obejrzany po raz pierwszy]

 photo p_JohnWick_zps6f045b0e.jpg

JOHN WICK

*w telegraficznym skrócie*

Były zabójca starający się żyć na uboczu, zostaje napadnięty i obrabowany przez syna lokalnego rosyjskiego mafioza...

+moje wrażenia+

...pół biedy, że obijają mu twarz i kradną samochód. Szale goryczy przelewa zabicie psa, który był ostatnim prezentem od dopiero co zmarłej żony.
Ok, wiem, dla niektórych może się to wydać niezrozumiałe, żeby z powodu psa wpadać w furię i rozpoczynać krwawy rajd po mieście... ale ja jako posiadacz kota prawdopodobnie przystroiłabym wnętrznościami most świętokrzyski gdyby ktoś pozbawił mnie towarzystwa mojego futrzaka. Więc... I can relate ;)
Film nie należy do najwyższych lotów ani nie ma skomplikowanej fabuły i nie udaje, że jest czymś więcej niż czystą, brutalną rozrywką, wypełnioną one-linerami i twardymi postaciami zabójców. Owa galeria charakterystycznych postaci oraz genialnie zrealizowane sceny akcji sprawiają, że film lekko się ogląda. Lata treningów do Matriksa nie poszły na marne i kamerzysta nie musiał trząść kamerą by ukryć braki fizyczne, a panie, o pany, Keanu potrafi przywalić tak, że słychać chrzęst łamanych kości ;) Fani kung-fu mogą być jednak rozczarowani. Postać Wick'a nie ma czasu na skakanie, chce szybko i porządnie załatwić sprawę.
Darzę Keanu sentymentem i stąd taka a nie inna ocena filmu. Zresztą jeśli komuś podobali się Święci z Bostonu, to śmiało może sięgnąć i po ten film.

7/10

[film obejrzany po raz pierwszy]

 photo p_LiloStitch_zps2393d101.jpg

LILO & STITCH

*w telegraficznym skrócie*

Eksperyment medyczny mający na celu siać zniszczenie zostaje wygnany z miłującego spokój i porządek świata i trafia na Ziemię...

+moje wrażenia+

Za pierwszym razem film mi się nie spodobał i dopiero ostatnio go doceniłam, powtarzając seans. Po pierwsze kreska: inna niż dotychczas, rzekłabym, że całkiem poprawna anatomicznie jeśli chodzi o ukazanie innej rasy. Brak księżniczek. Brak piosenek (nie licząc wykorzystanych, umiejętnie, piosenek Elvisa Presley'a). No i najważniejsze: przedstawia relacje sióstr, które do najlepszych nie należą. Straciły rodziców, młodsza puszcza wodze fantazji, a starsza stara się utrzymać rodzinę. W świecie Disneya nie brak sierot, ale zawsze to były księżniczki, które odnajdywały swych książąt. Tutaj mamy do czynienia z dramatem obyczajowym, nie tak subtelnym jak japońskie animacje, ale też dające do myślenia i wzruszające.

7/10

[film obejrzany po raz drugi]

 photo p_MazeRunnerThe_zps6d32ae88.jpg

THE MAZE RUNNER

*w telegraficznym skrócie*

Ekranizacja dystopicznej powieści dla młodzieży...

+moje wrażenia+

Film tak mi się spodobał, że wezmę się za lekturę i z niecierpliwością czekam na kolejną część.
Obecnie modne są ekranizacje książek o młodych ludziach, którzy walczą o przetrwanie w niezbyt przyjaznym otoczeniu. Mnie filmy Hunger Games nie zachęciły do lektury i uważam je za dość nudne. Oglądam bo oglądam, ale jakoś specjalnie nie ekscytuję się tym co zdarzy się z Katniss (całkowicie przereklamowana, a postęp psychologiczny zerowy), a film Divergent, to jakaś pomyłka (szara mycha zamienia się magicznie w wojowniczą księżniczkę). Nie jest to może najambitniejszy film, czy jakoś specjalnie logiczny (lol, budowanie gigantycznego labiryntu w celu badania mózgów młodych ludzi - nie było tańszego rozwiązania, zwłaszcza, że cała ziemia została spopielona a zasoby są prawdopodobnie bardzo ograniczone) i może po prostu wolę jak płeć przeciwna się męczy ;)
To co w tym filmie mi się spodobało, to przede wszystkim aktorzy: młode, świeże twarze, które jeszcze się nie opatrzyły, a są całkiem zdolne. Np taki Dylan O'Brien, którego możecie kojarzyć z raczej komediowej roli (pomijając 3 sezon gdy jego postać została opętana) w serialu Teen Wolf (niby produkcja MTV a dobrze się ogląda), który jako Stiles kradnie show i był głównym powodem dla którego obejrzałam ten film. Dzieciak daje radę, mam nadzieję, że nie odwali mu jak Shii LaBeouf, który wiem jak skończył (mam nadzieję, że skończył, bo żal patrzeć).
Kolejna rzecz to wykonanie. Film nie jest rozwleczony, przyjemnie się ogląda. Momenty akcji są równoważone spokojniejszymi scenami czy elementami komediowymi (na szczęście tych ostatnich nie jest za dużo). Film ten nie aspiruje do jakiegoś wiekopomnego dzieła, które miałoby stanąć w szranki z 1984 tak jak, mam wrażenie, próbują to inne produkcje z kobiecymi protagonistami, próbującymi obalić fe system - tak jakby nie mogłyby to być filmy czysto rozrywkowe. Sorry, jak chcę oglądać głębię psychologiczną, to serwuję sobie Okruchy Dnia.
Dlatego u mnie Maze Runner wygrywa w rankingu na młodzieżowy sf survival. Btw ktoś pamięta No Escape? :D To był fajny film^^

7/10

[film obejrzany po raz pierwszy]

 photo p_PurgeAnarchyThe_zps45a2c565.jpg

THE PURGE: ANARCHY

*w telegraficznym skrócie*

Trzy grupy starają się przetrwać Noc Oczyszczenia...

+moje wrażenia+

Pierwsza część miała minus w postaci Ethana Hawke (to duży minus, wierzcie mi i nawet nie zalinkuję). Druga część z kolei jest dość monotonna i w sumie ciężko z sympatyzować z nielogicznymi, wkurzającymi postaciami. No dobrze, sympatyzowałam z postacią Sierżanta granego przez Franka Grillo (50 lat i tak wyglądać?! chłopaki polskie, wstydźcie się), bo jako jedyny był w miarę ogarnięty, ale na jego miejscu od razu odstrzeliłabym gówniarę oraz białasa. Zwłaszcza gówniarę. Ja wiem, że dzieci, w tym "zaangażowana politycznie/ekologicznie/społecznie" młodzież potrafi być bardzo irytująca, ale to coś powinno się leczyć ołowiem aplikowanym między oczy. Gdyby nie to, oraz drewniane aktorstwo oraz poleganie na wcześniejszych trickach (ach ta zamaskowana młodzieży, ci oprawcy w gumowych fartuchach, ci wredni bogaci biali i ci cni Latynosi, Afroamerykanie etc.), to może, może było by lepiej. Brakowało pokazania innych przestępstw, które w trakcie Nocy Oczyszczenia są dozwolone. Nawet taka seria Piły pokazuje nowe sposoby rozczłonkowania ludzkiego ciała. Seria puszczona w korpus czy maczeta roztrzaskująca czaszkę, jakoś już nie robi wrażenia.

5/10

[film obejrzany po raz pierwszy]

 photo p_SexDrugsRockRoll_zps1a3b8bd6.jpg

SEX & DRUGS & ROCK & ROLL

*w telegraficznym skrócie*

Biografia Ian'a Dury'ego, prekursora brytyjskiego punkrocka...

+moje wrażenia+

Kolejny film, który ogląda się tylko i wyłącznie dla popisu aktora. A Andy Serkins nie tylko potrafi zagrać goryla czy opętanego hobbita, ale też rewelacyjnie wcielić się w realnego człowieka, z jego manierą chodzenia (Dury chorował na polio jako dziecko), akcentem, charyzmą. Po obejrzeniu obejrzyjcie nagrania z prawdziwym Dury'm - Serkins odwalił kawał dobrej roboty. Moją uwagę zwrócił też Bill Milner, który wcielił się w syna Ian'a, a dzieciak nie miał łatwego zadania. Cały film jest opowiadany z artystycznej, zakręconej perspektywy Ian'a (fragmenty śpiewane na scenie, opisujące ważniejsze wydarzenia w życiu) oraz z perspektywy syna, który stoi z boku, na którego ma wpływ obecność ojca-wariata, narkotycznych przyjaciół. Przez oczy dziecka, widz nabiera dystansu i widzi cały ten niezdrowy kocioł osobowości.


Zdjęcie księżniczek na koniec :>

7/10

[film obejrzany po raz pierwszy]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz